Skip to main content

OpenArt Studio Jacek Kołodziejczak
ul. Antoniego Laubitza 12a/7
62-200 Gniezno

+48 61 415 27 11
[email protected]


Migracja CMS Joomla z 3 do 4

Wspomniana migracja CMS Joomla z 3 do 4 to ważna informacja dla każdej osoby czy firmy, której strona internetowa zbudowana jest na systemie zarządzania treścią Joomla z silnikiem w wersji 3.

Dlaczego należy zmigrować stronę z Joomla 3 do Joomla 4?

Powodów, dla których należy przeprowadzić migrację ze strony internetowej Joomla 3 na Joomla 4 jest kilka. Podobnie jak z aktualizacją systemu Windows z wersji 7 na 10 itp.
 
Oficjalne wsparcie dla Joomla 3 zakończy się 17 sierpnia 2023 r., co oznacza, że nie pojawią się już nowe łatki bezpieczeństwa ani aktualizacje. W praktyce, można powiedzieć, że od tego czasu nie ma więc już oficjalnego wsparcia dla Joomla 3.
 
Korzystanie z przestarzałej wersji systemu zarządzania treścią (CMS) Joomla 3 staje się coraz bardziej problematyczne, ponieważ wiele funkcji jest niekompatybilnych, a hostingi podnoszą wersje PHP, co może wpłynąć na bezpieczeństwo systemu. Argument bezpieczeństwa jest szczególnie istotny w przypadku rozwiązań eCommerce oraz wszystkich innych, które gromadzą dane użytkowników.
 
Ponadto, wiele dodatków Joomla 3 może działać niepoprawnie na nowszych wersjach PHP. Zaleca się przeprowadzenie migracji szczególnie dla stron firmowych, co pozwoli uniknąć problemów z kompatybilnością i bezpieczeństwem.
 
W związku z powyższym każdy właściciel strony zbudowanej na Joomla 3 powinien zainteresować się tematem i zlecić przeprowadzenie migracji swojej strony do Joomla 4.
 
 

Jak sprawdzić czy masz stronę wykonaną na silniku Joomla 3?

W bardzo prosty sposób. Jeśli Twoja strona była wykonana przed 2023 rokiem to z bardzo dużym prawdopodobieństwem masz CMS Joomla w wersji 3, który wymaga aktualizacji do wersji 4.

 
 
Co się stanie jeśli nie wykonasz migracji po 17 sierpnia 2023?
 
Z mojej strony a także ze strony wielu dostawców komponentów, modułów oraz dodatków do CMS Joomla nastąpi powolny koniec wsparcia oraz aktualizacji tych dodatków dla Joomla 3. Od 2024 roku będę świadczył usługi Opiekuna WWW jedynie dla stron, które będą już na silniku 4.
 

Dlaczego podjąłem taką decyzję?
Technologia nieustannie się rozwija. Pozostawanie w tyle oraz trwanie w starych rozwiązaniach nie tylko stwarza problemy bezpieczeństwa, ale także ogranicza możliwości rozwoju strony. Nie powstają dodatki dla starych wersji Joomla, nikt ich nie aktualizuje. W konsekwencji strona przestaje się poprawnie wyświetlać aż całkowicie  przestanie działać stając się np. farmą do wywyłki spamu. 

Rozumiem, że dla niektórych klientów taka zmiana wiąże się z dodatkową pracą i kosztami. Jednak jeśli chcesz mieć nadal swoją stronę internetową na poziomie to jest to konieczne!  Migracja w niektórych przypadkach może być skomplikowana i czasochłonna. Czasem wymagane może być stworzenie strony od podstaw na nowym silniku 4. Z tematem trzeba się zmierzyć!
 
 
Dlatego oferuję swoją pomoc i chętnie wykonam dla Ciebie taką migrację!

Pomogłem już wielu klientom przebrnąć przez ten proces.

Po migracji Twoja strona będzie aktualna, bezpieczna oraz dostosowana do najnowszych standardów i wymagań. 

Przez to zyskasz zadowolenie użytkowników, poprawisz czas ładowania strony oraz osiągniesz lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Jeśli zainteresowała Cię moja oferta migracji zapraszam do kontaktu!

 Prezent dla Ciebie!

Zeskanuj QR Code aplikacją Kanga Wallet 
aby odebrać w prezencie punkty lojalnościowe JKCOIN.
Liczba prezentów jest ograniczona zatem kto pierwszy ten lepszy!

W aplikacji kliknij ikonkę menu i wybierz zakładkę: NAGRODY.
Po zeskanowaniu prezent zostanie Tobie przelany na portfel automatycznie.